Odstranění a bizarnosti tetování – maturitní otázka ZSV

 

   Otázka: Odstranění a bizarnosti tetování

   Předmět: Základy společenských věd

   Přidal(a): Dee

 

 

 

 

Odstranění tetování

Občas se může stát, že někomu tetování neumožňuje získat práci (pokud jsou na viditelných místech), vadí mu pohledy lidí na ulici (např. vulgární, bizarní tetování) nebo se mu už prostě nelíbí, a tak si ho potřebuje nechat odstranit.

 

Metod na odstranění tetování je spousta, např. :

Dermabraze – Při dermabrazi se kůže zmrazí a tetování se seškrabuje např. kartáčem.

 

Salabrasion – Salabrasion je stará metoda podobná dermabrazi, při které se oblast znecitliví anestetiky, poté se na tetování aplikuje fyziologický roztok (roztok s NaCl/se slanou vodou) a pak se kůže obrušuje.

 

U těchto dvou metod je ale riziko zjizvení a infekcí. Navíc jsou poměrně bolestivé a tetovaná oblast bude slábnout, proto se skoro vůbec nepoužívají.

 

Excision Anesthetic – Při této metodě se skalpelem odoperuje tetovaná oblast a kůže bez inkoustu se následně sešije, takže dojde k úplnému odstranění veškerého inkoustu. Vzhledem k tomu, že je kůže umrtvena lokálními anestetiky, není během operace nic cítit a navíc je to jednorázový proces, kdy není třeba několik sezení. Tento způsob odstranění tetování je ale velice drahý (většinou desetitisíce korun), kůže se určitě zjizví a je vhodné tuto metodu využít jen pro menší tetování, protože u větších by se musela kůže na zakrytí transplantovat z jiných částí těla.

 

Překrytí – Tetování se překryje jiným tetováním (tetováním v barvě kůže). Pro provedení takového zákroku je ale obtížné najít tatéra.

 

Laser – Tato metoda je v současné době po celém světě asi nejpopulárnější a také asi i nejúčinnější. Laser produkuje pulsy světla, které prochází vrchní vrstvou kůže, aniž by ji poškodily. Pigmenty absorbují světlo z laseru a rozbijí se na miniaturní částice, které jsou následně vylučovány z těla. Nezničí se však všechny, proto je potřeba více sezení. Tento proces je poměrně bezbolestný. Cena se pohybuje nejčastěji v řádu tisíců korun, záleží na počtu pulsů/velikosti tetování (20 pulsů = +- 1cm2= +- 1500 Kč, dodatkové pulsy +- 35-50 Kč).

 

Krémy – Dnes již na odstranění tetování existují i speciální krémy. Je to asi ten nejlevnější způsob, jak si tetování odstranit. Nicméně tato metoda není tak účinná jako ostatní metody (tetování většinou pouze vybledne), k tomu se krém musí nanášet na tetování i několik měsíců. Látky použité v některých krémech mohou spálit vrstvu kůže, takže potom bude citlivá a bolestivá.

 

Bizarnosti v tetování

Občas si lidé nechají dělat opravdu zvláštní tetování. Důvodem může být sázka, nejčastěji se však jedná o reklamu. Některé společnosti zaplatí lidem nebo známým osobnostem a oni si na sebe nechají vytetovat jejich logo nebo název.

Např. v září roku 2001 zaplatilo online kasino Golden Palace 100 000$ boxeru Bernardu Hopkinsovi za to, že bude mít při zápase na zádech dočasné tetování s jejich internetovou adresou. Za 10 000$ dolarů si adresu stejného kasina nechala vytetovat na čelo třicetiletá Američanka.

První zaznamenanou osobou s trvalým tetováním za účelem reklamy je Jim Nelson, který si za 7 000$ nechal na zadní část hlavy vytetovat logo webhostingového serveru CI Host.

Tetování jako reklama se stalo velice populární a podle informací je pro tuto reklamu dokonce větší nabídka než poptávka.
Další podobné materiály na webu: